Apie kūrybiškumą ir įkvėpimą

by | Kov 11, 2016 | Įkvėpimui

Daugelis šiandien turi laisvadienį, nes švenčia Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Na, o tie kas dirba laisvai samdomais ir kurių darbo užmokestis lygus atliktų darbų vertei turbūt sutiks, kad tokie laisvadieniai dažniausiai lieka užmarštyje.
Pusryčiaujant sukau galvą, ar sėsti prie darbų, nes jų paskutiniu metu susikaupė nemažai, ar vis tik skirti dieną sau ir šeimai. Lauke lynoja, Edgaras (mano būsimas vyras) vis dėlto ryžtasi eiti į kiemą tvarkyti aplinkos, o aš tikrai niekur nosies nekišiu 🙂
Todėl pasidarau dar vieną puodą balintos kavos ir prisimenu, kad prieš keletą savaičių Knygų mugėje įsigijau knygą „Vok kaip menininkas“ (autorius Austin Kleon). Turėčiau paminėti, kad laiko skaitiniams dažniausiai turiu tik per atostogas, o į Knygų mugę einu kasmet, nes man be galo įdomūs knygų viršeliai. Skaitau knygų pavadinimus ir žiūriu viršelius, vaikštinėdama svarstau, kas juos kūrė ir kodėl tokius. Įdomu stebėti ir analizuoti, kaip vieni traukia akį ir užkabina, o kiti atrodo neskanūs ir jiems mano knygų lentynoje tikrai ne vieta. Nedidelė knygelė juodu viršeliu ir baltu tekstu kaipmat patraukė mano akį. Intriguojantis pavadinimas, perversti keli pirmieji puslapiai ir aš apsisprendžiu – radau pirmąjį pirkinį. Bus smagu prie kavos perskaityti tuos „10 dalykų kurių tau niekas nesakė apie kūrybiškumą“.
Skaitau ir šypsausi 🙂 Taip, mums apie tai (kūrybiškumą) garsiai niekas nesakė, bet mes tą darome kasdien. Mes kasdien „googlinam“, skaitom įvairių kūrėjų tinklaraščius, stebim dailininkų ar kitų dizainerių darbus, vartom žurnalus, skaitom knygas, fotografuojam įdomias faktūras, vietas, daiktus. Tarsi nuolatos kaupiame visokią vaizdinę informaciją ir tai mus įkvepia kuriant. Iš to gimsta naujos idėjos. Be galo taikliai parašyta, kad vien sėdint prie kompiuterio ir žiūrint į kvadratėlius nieko neįvyks, reikia eiti stebėti aplinkos. Todėl Knygų mugė man puiki vieta įkvėpimui. Kur dar vienoje vietoje rasi tiek knygos dizaino pavyzdžių? Ir tu jas gali paliesti, palyginti popierių, viršelio faktūrą! Nors šiais technologijų laikais jau daugelis skaito elektronines knygas (aš taip pat), bet man vis dar norisi turėti tikrų knygų. Nes be galo myliu popierių. Jei su Laura išvykstame atostogų į užsienį, nuolat ieškome mažų krautuvėlių, kuriose galima rasti rankų darbo užrašinių, atvirukų, kortelių ar šiaip visokių popierėlių. Galime ten praleisti valandų valandas ir dar ilgai tą vietą prisimename kaip labai mielą ir jaukią. Tada dar pasvajojam, kaip pačios norėtume tokią krautuvėlę / studiją turėti, ir kaip mūsų kūrybiškumas ten dar labiau atsiskleistų. Gal ir atsiskleistų, bet greičiausiai bankrutuotume 🙂
Kitas būdas semtis įkvėpimo, kurį siūlo ši knygelė (ir aš juo naudojuosi), yra stebėti kitų menininkų, dizainerių, architektų, fotografų darbus. Net neabejoju, kad visi kūrėjai tą daro. Ir tų mūsų stebimų menininkų darbai daro mums įtaką, kartais mūsų kūryba net supanašėja. Kartais mes randame vienodus dizaino darbus pas du skirtingus dizainerius ir klausiame: kas tai? Atsitiktinumas ar plagiatas? Knygoje radau puikią karikatūristo Gary Panter citatą „Jei tau įtaką darys vienas asmuo, tave vadins naująja jo versija. O jei apšvarinsi šimtą žmonių, visi sakys, kad esi originalus“. Be galo taiklu!
Knygoje radau ne vieną citatą, kuri privertė nusišypsoti ir priminė, kad reikia kurti dabar. Kad reikia daryti tai, ką mėgsti ir net jei nesi šiandien didelis menininkas, kompozitorius ar sportininkas, įsivaizduok, kad toks esi ir bandyk tol, kol atrasi save ir tapsi tokiu kūrėju, kokiu nori būti.
Tai turbūt jau supratote, kad šis mano pusdienis buvo skirtas sau 🙂 Ir šįkart įkvėpimą radau mažoje knygelėje, kuri privertė šypsotis ir sužadino norą rašyti bei piešti. Tad dedu tašką ir einu piešti.

O Jums linkiu smagios Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos, nes man be galo smagu, kad galime kurti ir semtis įkvėpimo nevaržomai!